Sveikata

Sportiniai gėrimai – ir skysčiai, ir energija viename

Sportiniai gėrimai yra laikomi maisto produktais, skirtais dietiniam ir (arba) specialiam režimui, šiuo atveju – pritaikytų intensyviai sportininkų fizinei veiklai. Sportininkai, liedami prakaitą sporto salėse, turi nuolat suvartoti reikiamą kiekį skysčių. O kad gautų papildomos energijos, užuot užkandžiavus, jie gali vienu gėrimu gauti ir viena, ir kita. Tam ir yra sportiniai gėrimai.

Kam skirti sportiniai gėrimai?

  • Šie gėrimai suteikia papildomų angliavandenių, kad sportininkas išlaikytų glikogeno atsargas organizme.
  • Tam, kad sportininko organizmas gautų elektrolitų, ypač natrio.
  • Kad sportininkas užtikrintų tinkamą organizmo hidrataciją.

Šie sportiniai gėrimai yra sukurti taip, kad sportininkas galėtų tuo pačiu metu atsigauti ir gauti pakankamai skysčių fizinio krūvio metu, kas yra gyvybiškai svarbu ne tik šiltuoju metų laiku, bet ištisus metus.

Sportinių gėrimų savybės

Kuo didesnis gėrimo osmoliškumas, t. y., kuo didesnė tirpių medžiagų koncentracija gėrime, tuo mažesnė skrandžio sudirginimo tikimybė. Štai kodėl šie gėrimai dažniausiai yra izotoniniai – kad būtų išvengta virškinimo problemų. 

Be to, izotoniniai sportiniai gėrimai, dėl juose esančių angliavandenių, geba ilgiau išsilaikyti sportininko skrandyje, todėl ir gaunami skysčiai taip greitai nepasišalina iš organizmo kaip, pavyzdžiui, vanduo.

Sportiniuose gėrimuose gali būti tokių elektrolitų kaip, pavyzdžiui, magnio, kalio ir kalcio. Taip pat parduodami gėrimai, kuriuose yra baltymų arba šakotosios grandinės amino rūgščių. 

Sportinių gėrimų skonis ir temperatūra taip pat yra svarbūs veiksniai, siekiant gauti reikiamą kiekį skysčių. Didžioji dalis sportininkų yra linkę geriau toleruoti aromatizuotus gėrimus ir šaltus skysčius aktyvios fizinės veiklos metu.

Angliavandeniai paprastai gaunami iš gliukozės, sacharozės, maltrodekstrinų ir fruktozės mišinio. Taip pat atminkite, kad didelė fruktozės koncentracija gali sukelti virškinimo trakto diskomfortą. Skysčių ir angliavandenių santykis gali skirtis priklausomai nuo aplinkos, sportininko pasiruošimo ir pratimų poreikių. Jei skysčių poreikiai yra didesni nei angliavandenių, galima vartoti daugiau atskiestų gėrimų. Priešingu atveju, esant didesniam angliavandenių poreikiui, galima į savo mitybos racioną įtraukti kitų papildų, tokių kaip, pavyzdžiui, sportiniai batonėliai iš https://www.stipriausias.lt

Svarbu atsiminti, kad hidratacija turi būti pakankama visą dieną, prieš, per ir po treniruotės.