Naudinga

Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkė M. Danielė: dėmesys psichikos sveikatai yra patikimiausia psichiką veikiančių medžiagų prevencija

2022 m. birželio 10 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

 

Birželio 8 d. Seimo Priklausomybių prevencijos komisija (PPK) į posėdį sukvietė ministerijų, jaunimo ir studentų organizacijų, akademinės bendruomenės atstovus ir kartu diskutavo jaunimui skirtų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos priemonių poreikio klausimais.

Tema tapo dar aktualesne po to, kai Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD) 2020 m. atliko aukštųjų mokyklų studentų apklausą, kuri ir parodė, kad patys studentai kelia prevencijos veiklų trūkumo problemą.

Apie 70 proc. studentų mano, kad būtų tikslinga vairavimo apsvaigus nuo alkoholio ir narkotikų, skirtingų psichoaktyviųjų medžiagų maišymo, narkotikų vartojimo, naujųjų psichoaktyviųjų medžiagų (NPS) vartojimo, vaistų vartojimo ne gydymo tikslais prevencija.

Daugiau nei pusė studentų pritaria, kad jiems būtų reikalingos prevecinės priemonės dėl inhaliantų vartojimo, azartinių lošimų, didelio alkoholio kiekio vartojimo vienu metu, kanapių vartojimo, priklausomybės nuo interneto, socialinių tinklų ir išmaniųjų technologijų.

Didžioji dalis, t. y. beveik pusė tyrime dalyvavusių studentų mano, kad psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo ir kito rizikingo elgesio prevencija turėtų būti vykdoma kaip neformalaus ugdymo prevencinė programa, kuri nebūtų įtraukta į studijų dalykus.

„Šiuo metu daugumos bendrosios prevencijos veiklų įgyvendinimas yra sukoncentruotas mokykloje, kai tuo tarpu studijų metais pasireiškia gausesnis psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas ir jo keliamos problemos. Todėl studijų aukštojoje mokykloje pradžia yra palankus laikotarpis ugdyti sveikos gyvensenos įpročius, o šiai amžiaus grupei labiausiai trūksta efektyvių intervencijų”, – pradėdama tyrimo pristatymą komentavo NTAKD atstovė Aušra Želvienė.

Duomenys atskleidė, kad iš tyrime dalyvausių 2412 studentų, bet kuriuos gaminius su nikotinu kasdien vartoja 32,2 proc. studentų. Paskaitose apsvaigę nuo alkoholio dalyvavo 14, 8 proc. vyrų ir 9,4 proc. moterų. 43,2 proc. studentų yra bent kartą gyvenime vartoję kuriuos nors narkotikus, populiariausias narkotikas – kanapės. 9,1 proc. studentų yra vartoję skirtingus narkotikus vienu metu, 30 proc. yra vartoję narkotikus kartu su alkoholiu, o 11,5 proc. – kartu su energiniais gėrimais.

Tyrimas, be kita ko, atskleidė, kad 5,3 proc. studentų yra vartoję narkotikus, NPS arba inhaliantus savigydos tikslais. Studentai dažniau rinkosi vartoti psichoaktyviąsias medžiagas dėl raminančio, o ne stimuliuojančio jų poveikio.

Siekdami pagerinti studijų rezultatus, padidinti produktyvumą, darbingumą, motyvaciją atlikti užduotis, sumažinti dėl studijų patiriamą stresą, atsipalaiduoti, lengviau užmigti, narkotikus, NPS vartojo didesnė dalis vyrų nei moterų. Didesnė dalis moterų šiais tikslais vartojo receptinius vaistus.

Lietuvos studentų sąjungos prezidentas Vytautas Kučinskas, reaguodamas į tyrimo rezultatus dėl studentų psichoaktyviųjų  medžiagų vartojimo kaip priemonės valdyti stresą, akcentavo psichologinės pagalbos prieinamumo didinimo poreikį. Jis atkreipė Komisijos dėmesį į studentų psichikos sveikatą, kalbėjo apie siekį ir sąlygų sudarymą jaunimui ir studentams iškilusias problemas spręsti psichologų, aktyvios veiklos ir kitomis priemonėmis. V. Kučinskas pasidžiaugė, kad šiandien  daugelyje aukštųjų mokyklų jau galima gauti psichologines nemokamas konsultacijas.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovas Andrius Zalitis antrino, kad geresnio atsakymo, ar prevencinės priemonės yra reikalingos aukštųjų mokyklų studentams, kaip jų pačių tai patvirtinantys atsakymai į tyrimo metu užduotus klausimus, nėra.

„Streso mažinimas studijų metu yra, turbūt, viena iš priežasčių, sukeliančių aktyvesnį eksperimentavimą su psichiką veikiančiomis medžiagomis bei didesnį alkoholio vartojimą. Dėl to patikimiausia psichiką veikiančių medžiagų prevencija yra dėmesys psichikos sveikatai“, –pabrėžė PPK pirmininkė Morgana Danielė.

Komisija nutarė atidėti papildomos Komisijos išvados dėl Seimo nutarimo „Dėl Nacionalinės darbotvarkės narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės, vartojimo prevencijos ir žalos mažinimo klausimais iki 2035 metų patvirtinimo“ projekto svarstymą iki artimiausio Komisijos posėdžio, kurio metu ir bus priimtas Komisijos sprendimas.

Komisijos pirmininkė Morgana Danielė, mob. 8 698 42 104

Parengė

Seimo kanceliarijos patarėja Erika Mikalajūnienė,

tel. (8 5) 239 6815, el. p. erika.mikalajuniene

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija