Naudinga

Raciono įvairovei svarbi žuvis: Pasaulinės tuno dienos proga paskanaukite bistro stiliaus salotų (receptas)

Tunas – viena populiariausių žuvų, vartojama įvairių patiekalų gamyboje. Anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, tuno patiekalai organizmui naudingi dėl mineralų, vitamino D bei omega-3 riebalų rūgščių, todėl šią žuvies rūšį reikėtų įtraukti į kasdienį meniu. Tuo tarpu prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva sako, kad kokybišką šios rūšies žuvį išsirinksite atsižvelgdami į jos konsistenciją bei kvapą. Pasaulinės tuno dienos proga paskanaukite bistro stiliaus tuno salotų ir praturtinkite mitybą vitaminais.

Kuo tunas palankus sveikatai?

Gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės teigimu, tunas – ypatingai maistinga žuvis. Jis yra svarbus baltymų, mineralų, vitamino D ir omega-3 riebalų rūgščių šaltinis. „Tunas, kaip ir lašiša, yra priskiriamas riebesnių žuvų kategorijai. Šioje žuvyje gausu baltymų, B grupės vitaminų ir seleno, kuris veikia kaip antioksidantas, šalinantis laisvuosius radikalus. Tunas įvardijamas ir kaip omega-3 polinesočiųjų riebalų rūgščių šaltinis. Pastarosios būtinos puikiam širdies ir kraujagyslių sistemos darbui, taip pat imuninės sistemos funkcionavimui“, – tuno maistinę atskleidžia gydytoja dietologė. 

Tačiau ekspertė primena, kad reikėtų valgyti ne tik tuną, bet ir bent 2–3 kartus per savaitę skanauti kitos rūšies žuvį: „Valgydami žuvį paįvairinsite sveikatai palankios mitybos racioną ir gausite maksimalią naudą, todėl patiekalais su žuvimi vertėtų praturtinti kasdienius pietus ar vakarienę.“

Skirtumas tarp konservuoto ir šviežio tuno

Renkantis tuną, gali kilti klausimas, kuris – konservuotas ar šviežias – yra palankesnis sveikatai? Gydytojos dietologės dr. E. Gavelienės teigimu, skirtumas nėra didelis: „Šviežio bei konservuoto tuno baltymų, kalorijų ir riebalų skirtumas – minimalus. Vis dėlto, šviežias tunas turi dvigubai daugiau vitamino D nei konservuotas“. Nepaisant to, gydytoja pažymi, kad rinktis galime ne tik tuno kepsnį, bet ir konservuotą aliejuje ar savo sultyse. Tiesa, svorį reguliuojantiems žmonėms vertėtų rinktis savo sultyse konservuotą tuną.

Tuo tarpu „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pastebi, jog daugelis pirkėjų, dėl praktinių ir ekonominių sumetimų, yra linkę rinktis konservuotą tuną, kurio galiojimo laikas – gerokai ilgesnis. „Neatidarytas tunas skardinėse gali būti laikomas iki 4 metų, o šviežias – vos kelias dienas“, – pastebi ekspertė.

Kaip išsirinkti kokybišką tuną?

Anot Olgos Suchočevos, norint įsigyti išties šviežią tuną, vertėtų atkreipti dėmesį į jo kvapą bei konsistenciją: „Vienas iš šviežumo požymių – tai vientisa filė. Jei žuvies raumenys pradeda atsiskirti, tai požymis, jog tunas – pasenęs. Taip pat, tuno kvapas neturėtų būti per stiprus.“

Be to, specialistė pabrėžia, jog šviežio tuno mėsa turėtų būti tvirta. Įdomu ir tai, jog dėl didelio riebalų kiekio ši žuvies rūšis pasižymi ne tik išraiškingu bei sodriu skoniu, bet ir kitokiomis gaminimo subtilybėmis. „Tunas turi savybę greičiau perkepti nei kitos žuvys. Dėl to geriausia jį kepti trumpai, ant didelės ugnies, arba troškinti padaže bei kepti ant grotelių“, – pataria komercijos operacijų vadovė. 

Atsakinga ir tvari prekyba tunu

Olga Suchočeva primena, kad pirkėjai turi galimybę įsigyti net 18 sertifikuotų „Rimi“ privačia etikete ženklintų žuvies ir jūros gėrybių gaminių, o dėl išaugusio vartotojų susirūpinimo tvarumo temomis, šiais ženklais žymimų produktų asortimentas parduotuvėse plėsis. „Siekiame prisidėti prie tvarumo edukacijos, padėdami susiorientuoti ženklų ir sertifikatų gausoje, o tuo pačiu praplėsti asortimentą sertifikuotais produktais“, – teigia specialistė.

Lietuvoje veikia 80 mažmeninės prekybos tinklo „Rimi“ parduotuvių, kuriose įgyvendinami tvarumo sprendimai. Naudojami tik klimatui draugiškos anglies dioksido šaldymo sistemos, įrengtas elektros energiją tausojantis LED apšvietimas, devyniose parduotuvėse veikia „Nulio atliekų“ produktų salelės, visur prekiaujama tik nenykstančiomis žuvimis. Be to, daug dėmesio skiriama kartu su dietologais atrinktai produkcijai, ženklintai „Rinkis sveikiau“ etikete.

Anot „Rimi“ komercijos operacijų, yra keli būdai, kaip apsipirkdami galime išleisti mažiau. „Norint efektyviai sutaupyti apsipirkimo metu, verta dairytis „Rimi Basic“ linijos produktų, kurie garantuoja kokybę už prieinamą kainą. Taip pat tam padės „Mano Rimi“ lojalumo programa, kuri suteikia asmeninius pasiūlymus, papildomas nuolaidas arba kaupimą nuo išleistos sumos“, – primena O. Suchočeva.

Tuno dienos proga kulinarijos specialistai kviečia namuose pasigaminti bistro stiliaus tuno salotų. Šis patiekalas – lengvai paruošiamas, todėl puikiai tiks lengviems ir maistingiems pietums ar vakarienei.

RECEPTAS

Bistro stiliaus tuno salotos


Salotoms reikės:

140 g gelsvauodegio tuno filė savo sultyse;

150 g salotų „BISTRO RIMI“;

3 vnt. kiaušinių;

2 saujų alyvuogių „I LOVE ECO“;

75 g cukrinių žirnelių „RIMI“.


Padažui reikės:

50 g graikiško jogurto be priedų „RIMI“;

1 šaukštelio garstyčių;

4 g „Sriracha“ padažo;

1 g česnako miltelių;

5 g žaliųjų citrinų sulčių.


Gaminimo eiga:

  1. Kiaušinius 5 minutes pavirkite verdančiame vandenyje, atvėsinkite ir nulupkite lukštą.
  2. Blanširuokite avinžirnius.
  3. Į indą sudėkite salotas tiesiai iš pakuotės – jos jau išplautos.
  4. Išdėliokite per pusę perpjautus kiaušinius, mažesniais gabalėliais supjaustytus avinžirnius, ant viršaus – tuną ir alyvuoges.
  5. Sumaišykite padažą ir švelniai išmaišykite, sudėkite į salotas.

Skanaus!

Pranešimą paskelbė: Akvilė Sabaliauskaitė, Integrity PR