Sodas ir kiemas

Pūkenis – dekoratyvus augalas jūsų sodui

Pūkenis (Cotinus) yra vienas iš populiariausių dekoratyvinių augalų, auginamas tiek profesionalių sodininkų, tiek mėgėjų. Jis yra žinomas dėl savo įspūdingų žiedynų, primenančių pūką, ir įvairių spalvų lapų. Pūkenis puikiai auga ir Lietuvoje, todėl jis tampa vis dažnesniu pasirinkimu kuriant gražius ir išskirtinius sodus. Šiame straipsnyje aptarsime, kas yra pūkenis, kokios jo rūšys auga Lietuvoje, kokias sąlygas ir priežiūrą jis mėgsta, ir kaip jį dauginti.

Kas yra pūkenis ir kur jis paplitęs?

Pūkenis priklauso anakardinių (Anacardiaceae) šeimai ir yra žinomas dėl savo gražių, spalvingų lapų bei įspūdingų pūkinių žiedynų. Lotyniškas jo pavadinimas yra Cotinus, o populiariausios rūšys – Cotinus coggygria (paprastasis pūkenis) ir Cotinus obovatus (amerikinis pūkenis). Šie augalai natūraliai auga Pietų Europoje, Azijoje ir Šiaurės Amerikoje, tačiau puikiai prigyja ir mūsų klimato zonoje.

Pūkenis Lietuvoje – čia augančios rūšys

Lietuvoje dažniausiai auginamos dvi pagrindinės pūkenių rūšys:

Paprastasis pūkenis (Cotinus coggygria)

Paprastasis pūkenis yra dažniausiai sutinkama rūšis, pasižyminti įvairių atspalvių lapais – nuo žalios iki tamsiai violetinės. Žiedynai susideda iš smulkių, kreminių spalvų žiedų, kurie, nužydėjus, virsta pūkiniais kamuolėliais. Šis augalas yra labai atsparus, gali augti tiek saulėtoje, tiek dalinai pavėsyje.

Amerikietiškas pūkenis (Cotinus obovatus)

Amerikinis pūkenis yra didesnis ir retesnis nei paprastasis, tačiau turi dar įspūdingesnius žiedynus ir rudens lapų spalvas. Jo lapai rudenį nusidažo ryškiomis oranžinėmis ir raudonomis spalvomis, todėl jis puikiai tinka kaip akcentinis augalas sode.

Kokia žemė reikalinga pūkeniui augti?

Pūkenis nėra reiklus dirvožemiui, tačiau geriausiai auga lengvose, pralaidžiose dirvose. Jis gali toleruoti įvairias dirvožemio sąlygas, įskaitant ir kalkingą dirvą. Svarbu, kad dirvožemis būtų gerai nusausintas, nes per didelė drėgmė gali pakenkti augalo šaknims.

Ar pūkenis pavėsio ar saulėtos vietos augalas?

Pūkenis geriausiai auga saulėtoje vietoje, tačiau jis gali pakęsti ir dalinį pavėsį. Saulės šviesa padeda išryškinti lapų spalvas ir skatina gausų žydėjimą. Todėl, jei norite, kad jūsų pūkenis būtų kuo įspūdingesnis, sodinkite jį saulėtoje sodo vietoje.

Ar pūkenis atsparus šalčiams? Ar reikalinga speciali priežiūra žiemą?

Pūkenis yra gana atsparus šalčiams ir gali ištverti žiemą be didelės priežiūros. Tačiau jaunus augalus pirmąsias žiemas rekomenduojama apsaugoti nuo šalčių, uždengiant juos eglišakiais ar kitu dengiančiu medžiaginiu. Suaugę augalai paprastai būna pakankamai atsparūs šalčiams ir nereikalauja specialios priežiūros.

Kada genėti pūkenį?

Pūkenį rekomenduojama genėti ankstyvą pavasarį, kol augalas dar nepradėjo aktyviai augti. Genint pašalinamos senos, pažeistos ar per tankios šakos, kas padeda augalui geriau vėdintis ir skatina naujų ūglių augimą. Taip pat genėjimas gali būti atliekamas rudenį po žydėjimo, siekiant išlaikyti norimą augalo formą.

Kaip dauginti pūkenį?

Pūkenį galima dauginti keliais būdais:

Auginiais

Vasaros pradžioje nupjaunami pusiau sumedėję ūgliai ir sodinami į lengvą, drėgną substratą. Auginius reikia laikyti drėgname ir šiltoje vietoje, kol jie įsišaknys.

Sėklomis

Pūkenio sėklos sėjamos rudenį arba pavasarį. Sėklos daiginamos drėgname substrate, laikant jas šiltoje vietoje. Sėklomis dauginti gali būti sudėtingiau, nes daigumo procesas yra ilgas ir sudėtingas.

Lankstymu

Vienas iš paprasčiausių būdų dauginti pūkenį yra lankstymas. Jaunas šaka nulenkta prie žemės, dalis jos užkasama, o viršūnė paliekama virš dirvožemio. Užkasamoje dalyje laikui bėgant susiformuoja šaknys, tada jaunas augalas gali būti atskirtas nuo motininio.

Ir pabaigai

Pūkenis yra nuostabus dekoratyvinis augalas, kuris gali papuošti bet kurį sodą. Jis nėra labai reiklus, lengvai prisitaiko prie įvairių augimo sąlygų ir puikiai atlaiko mūsų klimato iššūkius. Tinkamai prižiūrimas, pūkenis džiugins jus savo įspūdingais žiedynais ir spalvingais lapais daugelį metų. Savo sode augindami pūkenį, jūs ne tik sukursite estetinį grožį, bet ir pridėsite šiek tiek egzotikos ir unikalumo.

Šaltiniai:

  1. „Cotinus – Smoketree“, The Morton Arboretum, prieiga per: The Morton Arboretum.
  2. „How to Grow and Care for Smoke Trees“, The Spruce, prieiga per: The Spruce.