Naudinga

Prieš Jonines – gydytojos įspėjimas: gamtoje saugokite jautrią vaikų odą

Kai vasara tokia trumpa, norisi kiekvieną savaitgalį išnaudoti pasibuvimui gamtoje, o iš jos neretai grįžtame sukandžioti uodų ar kitų kraujasiurbių vabzdžių. Jautrią odą turintiems žmonėms, o ypač vaikams, kartais tokie įkandimai sukelia ir alergines reakcijas, tad gydytoja dermatovenerologė Asta Dumbliauskienė rekomenduoja naudoti repelentus ir neignoruoti net natūralių liaudiškų, uodus atbaidančių priemonių. Jų, kaip ir apsauginių kremų nuo saulės, reikėtų įdėti ir į stovyklas vykstantiems vaikams.  

Išsipurškus repelentais degintis nereikėtų

Gydytoja dermatovenerologė Asta Dumbliauskienė primena, kad kuo aukštesnėje žolėje leidžiate laiką, tuo didesnė tikimybė, jog gali įsisiurbti erkė: „Nors 100 procentų apsaugos nuo erkių ar kitų kraujasiurbių vabzdžių negalime tikėtis, tačiau saugotis, išsiruošus į gamtą – būtina, kad galėtume tą riziką bent jau sumažinti. Taigi, geriau ieškoti tokių repelentų, kurie saugo ne tik nuo uodų, bet kartu ir nuo erkių. Renkantis apsaugos nuo vabzdžių priemonę svarbu atidžiai skaityti etiketes, ypač jei ruošiamės ją naudoti vaikams – tiek visai mažiems, tiek didesniems yra specialių repelentų. Be to, ją naudoti reikia būtent taip, kaip prašoma: arba purkšti ant odos, arba ant drabužių, ir nenaudoti atvirkščiai, nes jos veikia skirtingai.“ 

Nors visada ieškome ir veiksmingos, ir saugios priemonės, ekspertė primena, kad kuo didesnė veikliosios cheminės medžiagos koncentracija, tuo ji mažiau saugi pačiam žmogui, tad svarbu įvertinti visas rizikas ir vaikams nenaudoti pačių stipriausių repelentų, skirtų suaugusiems: „Taip pat dažnai žmonės pamiršta, kad net natūralios ant odos tepamos apsaugos nuo vabzdžių priemonės gali reaguoti su UV spinduliais, tad pasipurškus tokia priemone, degintis nereikėtų.“

Vykstantiems į stovyklas vaikams – priemonės nuo saulės ir vabzdžių 

Gydytoja primena, kad išlydint vaikus į stovyklą itin svarbu nepamiršti įdėti apsauginio kremo nuo saulės, nes net maži odos nudegimai jauname amžiuje gali atsiliepti brandžiame: „Pirmiausia reikia odą ištepti kremu ar apipurškti purškiama priemone nuo saulės, o jau paskui naudoti repelentus. Be to, stovyklautojui, ypač, jei vaikas jautrus vabzdžių įkandimams, reikėtų įdėti ir priemonę, skirtą nuraminti odai bei sumažinti niežėjimą po įkandimo. Vaikai linkę uodų įkandimus nusikasyti, tad reikėtų turėti ir dezinfekcinį purškalą – jis padės išvengti antrinės infekcijos.“ 

„Jei vabzdžio įkandimo vieta itin ištinsta, ją labai niežti, pagelbės šalti kompresai, odą vėsinančios ir raminančios priemonės su alaviju, bet jei tinimas itin didelis, arba nusikasoma iki žaizdelių, reikia pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku“, – primena dermatovenerologė.

Nuo uodų gali apsaugoti ir žolelių ar prieskonių galia

Yra prieštaringų nuomonių apie natūralias priemones: aliejus, hidrolatus su žolelėmis, kurių kvapas atbaido vabzdžius – vieni juos giria, kiti įsitikinę, kad geriau naudoti cheminio pagrindo priemones. „Nuo erkių natūralūs aliejai greičiausiai neapsaugos, tad geriau turėti patikimesnį repelentą, tačiau nuo uodų – gali. Įvairių aliejų ar foliatų su gvazdikėliais, levandomis, citrinžolėmis, bazilikais, anyžiais kvapai nubaido uodus, tad liaudiškų priemonių ignoruoti nereikėtų“, – pastebi gydytoja. 

Ji primena visada pasižiūrėti ir į priemonių galiojimo laiką – jei jis pasibaigęs, o purškalas pirktas pernai ar užpernai, jį naudoti nesaugu, tad reikėtų vaistinėlę atsinaujinti kiekvieno sezono pradžioje.

Nesimaudykite „žydinčiame“ vandenyje

Karštomis dienomis taip ir traukia išsimaudyti, tačiau vidurvasarį ateina metas, kai ima žydėti vandens augalai, o ežeruose ir jūroje vanduo tampa drumstas. Nors tokiame vandenyje maudytis nerekomenduojama, daug kas tai ignoruoja.

„Tokio vandens reikėtų vengti, ypač tiems vaikams ir suaugusiems, kurie turi jautrią odą, nes galimos alerginės reakcijos. Raginčiau tėvus neleisti vaikams maudytis abejotino švarumo vandenyje, ypač jei jis stovintis ir yra vandens paukščių. Yra toks nemalonus susirgimas – cerkarinis dermatitas, kurį sukelia vandens paukščių kraujo sistemoje parazituojančios šistosomų lervos (cerkarijos). Tuomer odą gausiai išberia išlipus iš vandens, ją labai niežti – tuomet jau reikia gydytojo pagalbos. Tad vasaros malonumais naudokimės protingai – jei vandens telkinio švara kelia abejonių, geriau nesimaudykime“, – pataria gydytoja A. Dumbliauskienė.

Vykdami į gamtą apsirūpinkite ne tik maistu 

Susiruošusiems savaitgalį praleisti gamtoje „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pataria užsukti ne tik į maisto produktų skyrių: „Gamtoje visada pravers lauko žaidimai, plaukimo priemonės ir smėlio žaislai vaikams. Vykstant į pajūrį, kur leisite daugiau laiko paplūdimyje, reikėtų nepamiršti ne tik pakankamai skysčių, repelentų nuo vabzdžių, saulės akinių, bet ir priemonių nuo saulės. Kosmetikos skyriuje rasite diferencijuotų priemonių visai šeimai – tiek vaikams, tiek suaugusiems: kremų, purškiamų losjonų ar aliejų su skirtinga SPF apsauga nuo saulės, taip pat raminančios sudirgusią odą kosmetikos. Verta įsigyti nuo saulės saugančias kepures, taip pat paplūdimio skėčius, kurie užtikrins pavėsį.“ 

Svarbu nepamiršti ir priemonių nuo vabzdžių, kurių įkandimai dažnai sugadina nuotaiką. „Mūsų prekybos centruose rasite aerozolių, purškiklių nuo uodų ir erkių, hidrolatų nuo įkyrių vabzdžių, taip pat drėgnų servetėlių su citrinžole nuo uodų – galima rinktis tiek natūralias, tiek chemines priemones“, – apsaugoti save ir šeimos narius kviečia O. Suchočeva.

Ekspertė pastebi, kad prieš šventes išauga iškyloms gamtoje ir grilinimui skirto maisto pardavimai, taip pat populiarios kepsninės, indai, aktyviam poilsiui ir pramogoms skirtos priemonės. Norintiems sutaupyti ir apsipirkti vienoje vietoje prekybos tinklas „Rimi“ visoje Lietuvoje sumažino daugiau kaip 600 pirkėjų mėgstamų produktų įprastas kainas – šios prekės parduotuvėse ir „Rimi.lt“ žymimos specialiu euro ženklu.

Pranešimą paskelbė: Živilė Karevaitė, Integrity PR
Prieš Jonines – gydytojos įspėjimas: gamtoje saugokite jautrią vaikų odą