Naudinga

Naujai įsigaliojusi COVID-19 testavimo tvarka: išaugo srautai – darbdaviai testų kompensuoti nelinkę

Nuo gruodžio 1 dienos įsigaliojo nauji reikalavimai norintiems gauti galimybių pasą. Privalomai testuotis turintiems asmenims nuo šiol galimybių pasas išduodamas tik atlikus mokamą PGR tyrimą. Pasikeitusi tvarka atnešė pokyčių į privačiai tyrimus atliekančias klinikas. Iki 70 proc. išaugo klientų srautai, įmonės domisi siūlomomis paslaugomis, tačiau didžioji dalis darbdavių linkę testus kompensuoti tik gruodį.

Gruodžio pradžioje pajautėme kur kas didesnį klientų srautą atlikti antigeno testui. Tačiau srautui išaugus padidinome pajėgumus ir ilgose eilėse laukti neteks. Šiuo metu juntamas didesnis organizacijų susidomėjimas atliekamais antigeno testais ir noras sudaryti sutartis dėl darbuotojų periodinio testavimo“, – apie pokyčius pasakoja sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ vykdantysis direktorius Vygintas Vaičenonis.

Pakito ir klientų įpročiai

Įvedus naują tvarką, darbuotojai turi už testus mokėti savo lėšomis arba asmeniniu susitarimu jį apmoka darbdavys. Mobiliuosiuose punktuose periodinis darbuotojų testavimas nebevykdomas. Pasak V. Vaičenonio, prieš įsigaliojant tvarkai „Antėja“ sulaukė iki 25 proc. daugiau užklausų dėl antigeno tyrimų, nei buvo iki šiol. Taip pat pastebimi ir pasikeitę klientų įpročiai.

„Pastebėjome tendencijas, kad žmonės registruojasi keliems kartams į priekį, kad būtų užtikrinti, jog laiku gaus atsakymus. Taip pat itin suaktyvėjo registracija internetu“, – pasakoja „Antėja“ vykdantysis direktorius.

Sveikatos apsaugos ministerija paskelbė, kad nenustatys testavimo kainų viešosioms ar privačioms klinikoms. Pasak V. Vaičenonio, tai neturės jokios įtakos kainų pokyčiui.

„Antigeno testo kainą sudaro – 15 proc. testas, likusioji dalis darbo užmokestis, patalpos, elektra, administravimo sąnaudos. PGR testo kainą sudaro reagentai, pagalbinės medžiagos ir darbo užmokestis darbuotojui – tai maždaug 70 proc. jo kainos. Mėginio paėmimas sudaro dar 10 proc. kainos, o likusius 20 proc. – įrangos amortizacija, patalpų išlaikymas, administravimo sąnaudos, elektra, kontrolinė kalibracija ir kitos įvairios smulkios išlaidos“, – pasakoja jis.

Darbdaviai kompensuoti testų nelinkę

Dėl pakitusios COVID-19 testavimo tvarkos dalis darbuotojų nežino ar testus kompensuos darbdavys, ar teks mokėti patiems. Visgi, „Antėja“ duomenimis, didelė dalis įmonių davė darbuotojams šiek tiek laiko, skatindami per tą laiką pasiskiepyti.

„Dauguma darbdavių suteikia tam tikrą „pereinamąjį“ laikotarpį savo darbuotojams. Siekdami palengvinti finansinę naštą ketina bent dalimi prisidėti prie testavimo išlaidų – suteikia papildomo laiko apsispręsti ir pasiskiepyti. Tačiau ar ateityje tokią galimybę suteiks – stipriai abejojama. Dalis darbdavių teigia, kad stebės situaciją ir svarstys, kaip elgtis ateityje“, – pasakoja „Antėja“ vykdantysis direktorius.

Pasak jo,  kai kurie jau dabar yra apsisprendę, kad darbuotojų testavimą apmokės tik gruodžio mėnesį. Kitos įmonės jau šiuo metu domisi galimomis nuolaidomis tyrimui, tačiau paties tyrimo nekompensuoja. Pastebima, kad verslas didžiąja dalimi laikosi priimtų įstatymų tvarkos ir labiau linkę paskatinti savo darbuotojus pasiskiepyti ir įgyti imunitetą.

Trūksta aiškumo dėl antikūnų tyrimų

Nuo gruodžio 1 dienos koronaviruso antikūnų tyrimai nemokamai atliekami gyventojams ne anksčiau kaip po 120 dienų po vakcinacijos pagal visą vakcinacijos schemą vieną kartą. Neskiepijusiems – šis pokytis negalioja. Tiesa, ir ši naujovė į privačias klinikas atnešė pokyčių. 

„Pastebime, kad žmonėms trūksta informacijos ir jie nesupranta kada jiems priklauso nemokamas tyrimas, todėl gauname labai daug skambučių ir turime konsultuoti šia tema. Šiek tiek sudėtinga suvaldyti procesus, nes tai reikalauja daug tikrinimo, reikia sužiūrėti prieš kiek laiko žmogus buvo paskiepytas, ar dar neatliko šio tyrimo. Nėra sistemos, kuri automatiškai parodo ar galima šį tyrimą atlikti tam tikram asmeniui“, – pasakoja „Antėja“ vykdantysis direktorius.

„Antėja“ duomenimis, nemokamam testui dažniau linkusios kreiptis moterys. Iki šiol dėl jo atlikimo į „Antėją“ kreipėsi 25 proc. vyrų, 75 proc. moterų – kurių amžiaus vidurkis apie 50 metų.

____________________________________________

Apie „Antėją“

2007 m. atidaryta „Antėja“ – Baltijos šalyse pirmaujanti laboratorinės diagnostikos įmonė, jungianti beveik 60 paslaugų centrų visoje Lietuvoje. 15 metų patirtį sukaupusi įmonė siūlo ne tik daugiau nei 3000 skirtingų tyrimų, bet ir medicinos paslaugas – įvairių sričių specialistų konsultacijas bei instrumentinius tyrimus. Viena pirmųjų akredituotų laboratorijų Lietuvoje įdiegė kokybės vadybos sistemą, pagal kurią per dieną atliekama virš 20 tūkst. tyrimų.

Daugiau informacijos:

Viktorija Endriukaitė, Marketingo skyriaus vadovė, viktorija.endriukaite@anteja.lt, tel.+370 616 92998

Pranešimą paskelbė: Gustė Kašėtaitė, UAB Headline agency