Buitis

Kaip išvengti nemalonių kvapų namuose?

Nemalonūs kvapai namuose ne tik erzina, bet ir gali turėti neigiamos įtakos jūsų nuotaikai, savjautai ir netgi norui leisti laiką namuose. 

Laimei, yra įvairių veiksmingų būdų kovoti su įvairiais nemaloniais kvapais ir palaikyti gaivius, jaukius namus. 

Tad šiandien dalinamės praktiniais patarimais, kaip nustatyti ir pašalinti nemalonius kvapus, kad jūsų namai išliktų jūsų ramybės ir jaukumo oaze.  

Kvapų šaltinio nustatymas 

Pirmasis žingsnis kovojant su nemaloniais kvapais – nustatyti jų šaltinius, nes tik taip galėsite veiksmingiau sėkmingai juos pašalinti .

Dažniausiai pasitaikantys blogo kvapo kaltininkai yra šie:

  • Virtuvėje. Maisto likučiai, šiukšlės ir nešvarus šaldytuvas gretai pradeda pūti ir sukelia nemalonius kvapus.
  • Vonios kambaryje. Pelėsis, drėgni rankšluosčiai ir užsistovėjęs vanduo dažnai sukelia pelėsių kvapą. Dėl užkalkėjusios skalbyklės ar drėgnų skalbinių taip pat gali atsirasti nemalonių kvapų.
  • Kambariuose. Gyyvūnų kvapai, cigarečių dūmai ir dulkės gali kauptis, todėl gali atsirasti užsistovėjęs kvapas.

Reguliarus valymas ir priežiūra 

Reguliarus patalpų valymas yra kitas labai svarbus žingsnis siekiant išvengti blogų kvapų bei norint juos pašalinti. 

Reguliariai valykite šaldytuvą, ilgai nedelsdami išmeskite šiukšles ir visada iš karto išvalykite išsiliejusius skysčius.

Dažnai skalbkite rankšluosčius, dušo užuolaidas, o kad vonioje sumažintumėte drėgmę, naudokite ventiliatorių arba atidarykite langą. Dažnai valykite skalbimo mašiną ir džiovyklę ir nepalikite šlapių skalbinių vonioje.

Bent kartą per savaitę dulkių siurbliu išsiurbkite kilimus kambariuose, regulairiai valykite baldų apmušalus ir skalbkite užuolaidas. Tai neleis kauptis dulkėms ar naminių gyvūnų plaukams.

Taip pat patalpose nerūkykite arba rinkitės kvapo beveik nepaliekančią tabako kaitinimo sistemą

Natūralūs kvapų sugėrikliai

Nors parduotuvių lentynose gausu oro gaiviklių, veiksmingai sugerti ir neutralizuoti kvapus gali ir natūralios priemonės.

  • Kepimo soda.  Atidarytą sodos dėžutę dėkite į šaldytuvą, ja pabarstykite kilimus prieš siurbimą arba naudokite šiukšlių dėžėse –  soda puikiai sugeria beveik visus nemalonius kvapus.
  • Actas. Atskiestas baltasis actas yra puiki paviršių ir grindų valymo priemonė, padėsianti palaikyti švarias ir gaivias patalpas. 
  • Aktyvinta medžio anglis. Medžio anglių briketus dėkite į tas vietas, kuriose gali atsirasti pelėsis, pvz., rūsius, spintas, palėpes, nes anglis neleis jam augti.
  • Kavos tirščiai. Į šaldytuvą ar spintelę galite įdėti dėkite dubenėlį šviežios arba panaudotos kavos tirščių – jie puikiai sugeria nemalonius kvapus.

Patalpų vėdinimas

Tinkamas patalpų vėdinimas yra dar vienas itin svarbus veiksnys, padedantis išvengti blogų kvapų. Gera oro cirkuliacija padeda palaikyti gaivų namų kvapą visais metų laikais. 

Net ir žiemą reguliariai atidarykite langus, kad į vidų patektų šviežio oro ir išsisklaidytų užsistovėję kvapai.

Drėgmės mažinimui ir kvapų ištraukimui taip pat naudokite virtuvės ir vonios ventiliatorius.

Apsvarstykite ir galimybę naudoti oro valytuvą su HEPA filtru – jis padės pašalinti kvapus sukeliančias daleles.

Galiausiai, drėgnoje aplinkoje oro sausintuvas gali padėti išvengti pelėsių kvapų 

Namų kvepalų naudojimas

Nors namų kvepalai ir panašios priemonės gali užmaskuoti kvapus, juos reikia naudoti išmintingai.

Eteriniai aliejai yra puiki priemonė subtiliam ir maloniam kvapui palaikyti – tam naudokite specialius difuzorius.

Natūralaus vaško ir kvapiųjų medžiagų žvakės namams taip pat suteiks malonų aromatą, tačiau venkite cheminių kvapų. 

Stenkitės nenaudoti per daug skirtingų kvapų, nes rezultatas gali būti itin nemalonus.

Galiausiai, atminkite, kad svarbiausia yra atrasti kvapo šaltinį, o ne tik jį maskuoti kvepalais.  

Augintinių kvapai

Augintiniai į namus atneša daug džiaugsmo, tačiau jie dažnai būna ir nemalonių kvapų šaltiniai. 

Kad išvengtumėte arba bent sumažintumėte nemalonius kvapus, savo augintinius reguliariai maudykite ir šukuokite, o po veiklos lauke visada nuvalykite jų letenėles ir kailį. 

Taip pat džnai skalbkite augintinių loveles, žaislus ir valykite kraiko dėžes, o nelaimingų atsitikimų atveju naudokite specialius valiklius, kad neutralizuotumėte kvapus molekuliniu lygmeniu.

Oro valytuvai su HEPA filtrais gali veiksmingai sulaikyti augintinių pleiskanas ir sumažinti su jomis susijusius kvapus, tad apsvarstykite jų įsigijimą. 

Galiausiai, neleiskite gyvūnams lengvai patekti į visas patalpas, pavyzdžiui, miegamuosius. 

Kova su pelėsio kvapais

Pelėsis ne tik sukelia nemalonius kvapus, bet ir gali kelti pavojų sveikatai, todėl labai svarbu imtis prevencijos ar skubių jo šalinimo veiksmų.  

Apžiūrėkite vietas, kuriose gali atsirasti drėgmės, pavyzdžiui, vonios kambarius ir rūsius. Jau matomam pelėsiui panakinti naudokite specialų tirpalą.

Drėgnose patalpose naudokite oro sausintuvus –  taip palaikysite mažesnį drėgmės lygį. Taip pat visose patalpose, o ypač vonios kambariuose ir virtuvėje, užtikrinkite tinkamą vėdinimą.

Išsiliejus skysčiui, nedelsdami išdžiovinkite drėgnas vietas, įskaitant grindis ir sienas, taip pat išsimaudę nuvalykite vonios ir dušo sienas – tai taipogi padės išvengti pelėsio augimo.

Sezoninis namų valymas

Metų laikų kaita ir įvairūs aplinkos veiksniai į namus dažnai įneša ir naujų kvapų. 

Norėdami išvengti nemalonių aromatų kiekvieno sezono pradžioje, ypač pavasarį ir rudenį, nuodugniai išvalykite namus ir kiekvieną jų kampelį. 

Jei turite autonominę namų šildymo ir vėdinimo sistemą, norėdami sumažinti žiedadulkių, lietaus ir kitų kvapų poveikį, į ją dėkite alergenus mažinančius filtrus.

Lietinguoju metų laiku bei žiemą prie įėjimų iš lauko padėkite kilimėlius ir dažnai vėdinkite kambarius, kad drėgnos patalpos greičiau išdžiūtų.

Jei gyvenate gamtoje, į namus gali ateti įvairių lauko kvapų, pvz. dūmų ar pūvančių lapų, o mieste iš lauko į kambarius gali ateiti taršos kvapų, tad tais atvejais langų atidarinėti nereikėtų ir geriau naudoti orą valančius prietaisus.

Pasitelkę šias strategijas galėsite veiksmingai kovoti su nemaloniais namų kvapais ir sukursite ne tik gaivią ir švarią, bet ir jaukią erdvę. Juk gaiviai kvepiantys namai – laimingi namai.

Foto: Image by pvproduction on Freepik