Buitis

Kaip apsaugoti prietaisus nuo elektrostatinės iškrovos?

Audros metu žaibas gali sugadinti brangią buitinę techniką, mūsų televizorius, kompiuterius ir net skalbimo mašinas. Remonto paslaugos po audrų dienų užplūsta užsakymais, o remonto išlaidos kartais siekia svaiginančias sumas. Tad gal verta iš anksto pagalvoti, kaip apsisaugoti nuo griaunančios žaibo galios?

Išorinės grėsmės ir vidinės grėsmės

Viršįtampiai yra laikinoji ir pereinamoji įtampos bangos forma, kuriai būdinga didelė amplitudė ir kuri atsiranda vienoje ar keliose sistemos fazėse. Viršįtampio vertė gali būti 20 000 voltų ar daugiau. Nors tai trunka tik dvi milisekundes ar mažiau, žala, kurią ji gali padaryti, gali būti didelė ir gali užtrukti gana ilgai.

Viršįtampiai paprastai vertinami kaip išorinė grėsmė. Nors daugelį jų sukelia išoriniai šaltiniai (dažniausiai atmosferos iškrovos, taip pat elektros linijų trumpieji jungimai, didelių apkrovų ir kondensatorių baterijų įjungimas), 80 proc. iš tikrųjų pagaminama gamyklų viduje.

Vidinius viršįtampius iš tikrųjų gali sukelti įjungiamos arba išjungiamos apkrovos: paleidžiant ir stabdant variklius, kopijavimo aparatus, suvirinimo aparatus, fluorescencinį apšvietimą ir net šviesos reguliatorius.

Išeitis – viršįtampio ribotuvai

Apsisaugoti nuo nelaimių gali padėti apsaugos nuo viršįtampių priemonės, pavyzdžiui, https://elintosprekyba.lt/komponentai/virsitampiai/ kurių pagrindinis uždavinys yra užkirsti kelią elektros ir elektroninių prietaisų pažeidimams ir degradacijai. Iškrovikliai dažniausiai veikia kaip slėgio mažinimo vožtuvai, aplenkdami, nukreipdami kenksmingas viršįtampio sroves į žemę. Daugumoje viršįtampių ribotuvų smūgiams apriboti naudojami metalo oksido varistoriai, daugiausia pagaminti iš vienodos šerdies pavidalo cinko oksido dalelių.

Esant normalioms eksploatacinėms sąlygoms, apsauga elektros sistemai praktiškai nematoma. Ji gali perduoti nedidelę kelių miliamperų srovę į grandines, kurios valdo energiją, bet kitaip neveikia elektros paskirstymo sistemos. Kai tinkle atsiranda aukštas įtampos lygis dėl pereinamosios įtampos bangos formos, ribotuvas pradeda veikti, pakeisdamas savo būseną į labai mažą varžą. Esant aukštai įtampai, ji perima žalingiausią bangos dalį, aplenkdama dešimtis tūkstančių amperų į žemę.