Sveikata

Gestacinis diabetas – ką svarbu žinoti nėščiosioms?

Nėštumo laikotarpis yra ypatingas gyvenimo etapas, kupinas džiaugsmo, tačiau tuo pačiu – ir nemažai iššūkių. Nors po širdimi auganti nauja gyvybė atneša begales žavingų ir įsimintinų akimirkų, neišvengiami ir nemalonūs pojūčiai. Augantis svoris, padidėjęs apetitas, nuovargis, pykinimas ir kiti nepatogumai vargina ne vieną būsimąją mamą. Be fizinių nepatogumų, neretai susiduriama ir su rimtesnėmis sveikatos problemomis. Viena iš jų yra gestacinis diabetas. Diagnozė, su kuria susidūrus, kyla daug klausimų, nerimo ir netgi baimės. Vis dėlto, turint pakankamai informacijos ir bendradarbiaujant su gydytojais, gestacinį diabetą galima suvaldyti..

Kas yra gestacinis diabetas?

Gestacinis (arba nėščiųjų) diabetas nustatomas, kai bet kuriuo nėštumo etapu pirmą kartą pastebimas padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje. Esant šiai būklei, nėščios moters kūnas negeba efektyviai reguliuoti gliukozės kiekio kraujyje. Tai gali turėti neigiamos įtakos tiek motinos, tiek ir vaisiaus sveikatai.

Kokie yra nėščiųjų diabeto simptomai?

Nėštumo laikotarpiu moters bendra savijauta natūraliai keičiasi – jaučiamos dažnos nuotaikų kaitos, padidėjęs ar netgi sumažėjęs apetitas, beiskeičiantis svoris. Dažna nėščioji jaučia padidėjusį nuovargį, džiūstančią burną, vis dažniau norisi šlapintis. Tai – natūralūs kūno pokyčiai, kurie juntami vaisiui augant, todėl taip besijausdama moteris gali būti visiškai sveika. Štai kodėl neretai pirmieji gestacinio diabeto simptomai, tokie kaip burnos džiūvimas, troškulys, dažnesnis šlapinimasis ar nuovargis, yra priimami kaip natūralūs. Net neįtariant, kad tai – įspėjamieji signalai dėl rimtesnių sveikatos sutrikimų. Dėl šios priežasties labai svarbu reguliariai lankytis pas nėštumą stebintį gydytoją ir atlikti gliukozės kiekio kraujyje tyrimus. Tiek nėštumo pradžioje, tiek ir 24–28 nėštumo savaitę.

Kokios yra gestacinio diabeto priežastys ir rizikos veiksniai?

Dėl kokių tikslių priežasčių išsivysto gestacinis diabetas nėra aišku. Tačiau yra keletas veiksnių, kurie padidina riziką jam išsivystyti. Paveldimumas, vyresnis nėščiosios amžius, policistinių kiaušidžių sindromas ar buvusio nėštumo metu persirgtas gestacinis diabetas gali nulemti nėščiųjų diabeto atsiradimą. Taip pat nutukimas iki nėštumo ir didelis svorio prieaugis nėštumo metu. Prasti mitybos įpročiai ir mažas fizinis aktyvumas taip pat gali turėti įtakos gestacinio diabeto raidai ir valdymui.

Kokios yra gestacinio diabeto pasekmės nėščiai moteriai ir vaisiui?

Nesuvaldžius gliukozės svyravimų nėštumo metu, gali kilti rimtų komplikacijų tiek mamai, tiek vaisiui ir būsimam naujagimiui. Būsimai mamai gali išsivystyti hipertenzija, nėštumo ir gimdymo komplikacijos. Neigiami padariniai gali būti ne tik nėštumo metu, bet ir po jo. Po gimdymo padidėja rizika susirgti cukriniu diabetu bei širdies ir kraujagyslių ligomis. Pavojus kyla ir naujagimiui – padidėja gimdymo komplikacijų tikimybė, gimsta didesnio svorio naujagimiai. Be to, vaikams vyresniame amžiuje taip pat padidėja grėsmė susirgti cukriniu diabetu.

Kaip suvaldyti gestacinį diabetą?

Pagrindinis būdas suvaldyti gestacinį diabetą – mitybos pokyčiai ir padidintas fizinis aktyvumas. Gestaciniu diabetu sergančios moterys turi nuolatos bendradarbiauti su gydytoju endokrinologu, gydytoju dietologu, slaugytoja diabetologe. Būtina laikytis rekomenduotos dietos ir fizinio aktyvumo režimo, bei  reguliariai matuoti gliukozės kiekį kraujyje. Jei gliukozės kiekis išlieka aukštas, gali būti reikalinga ir insulino terapija.

Laiku diagnozuota ir tinkamai gydoma, ši būklė gali būti valdoma ir nėštumo komplikacijų galima išvengti. Ypatingai svarbu yra nuosekliai matuoti gliukozės kiekį kraujyje ir jį registruoti. Būtina reguliariai lankytis pas gydytoją, laikytis specialistų rekomendacijų ir rūpintis savo sveikata, kad nėštumo laikotarpis būtų saugus ir sveikas tiek motinai, tiek būsimam naujagimiui.