Gyvenimo būdas,  Laisvalaikis,  Žiemos šventės

Burtai – pramoga, suteiksianti Kūčių vakarui išskirtinumo

Po Kalėdų egle netelpančios dovanos, nuo šventinių patiekalų gausos lūžtantis stalas, į bendrą ratą susirinkę šeimos nariai. Tačiau net toks, idiliškai šventinis paveikslas, besikartojantis metai iš metų, gali tapti…nuobodus. Domėtis, kokią naują šventinę programą siūlo televizija, tikrai ne išeitis. Užtenka šiek tiek žvilgtelėti atgal ir pažiūrėti, kokiomis savotiškomis pramogomis paįvairindavo šventę mūsų senoliai. Tai – kalėdiniai burtai. Be tokių ritualų, išskirtinai būdingų mūsų tautai, prieš keliasdešimt metų ar daugiau nebuvo įsivaizduojama jokia Kūčių naktis. Aišku, būtų naivu teigti, jog kiekvienas, praktikuojantis šiuos burtus, tikėjo pastarųjų tikrumu: dažnam tai buvo tiesiog tradicija, neatsiejama nuo tos šventinės dienos. Anksčiau esame rašę apie prietarus, juos taip pat verta ir įdomu prisiminti: Senieji Kūčių prietarai bei burtai atgimsta ir šiandien.

Kodėl nepratęsus minėtos tradicijos ir šiais laikais? Ekstremalių ar specialių sąlygų reikalaujančių būrimų nesiūlome (anksčiau nuogos merginos guldavosi į atvėsusį pečių, turėdavo suryti keletą silkių ar, būrimo tikslais, naudodavo vištas). Pasirausus po senolių išminties lobynus, galima rasti kalėdinių burtų, puikiai tinkančių ir šiandien. Į šią veiklą įtraukite visus šeimos narius – prie stalo nuobodžiauti tikrai neteks.

  • Šiaudas. Būrimą su šiaudu, kai šis, traukiamas iš po staltiesės, žino kiekvienas: kurio šiaudas ilgiausias, tam ir daugiausia metų lemta praleisti šioje žemėje. Galimas ir kitas būrimo variantas: jei ištrauktas šiaudas ilgas, patinkantis žmogus taip pat puoselėja romantiškus jausmus, jei trumpas – meilė vienpusė.
  • Vienas daiktas iš keturių. Po lėkštėmis, stovinčiomis ant šventinio stalo, reikia padėti 4 daiktus, turinčius simbolinę reikšmę: saldainis – geras, saldus gyvenimas, raktas – sėslus gyvenimas namuose, rašiklis – sunkūs mokslais, moneta – turtai. Kitas šeimos narys savo rankomis sumaišo lėkšteles, o besiburiantysis, bedęs pirštu į norimą lėkštę, šią atveria ir sužino savo likimą.
  • Adatos. Tereikia į vandens stiklinę įmesti dvi adatas ir stebėti, ar šios susijungia. Jei taip, besiburiančiojo ateinančiais metais laukia šeimos sukūrimas.
  • Sapnas. Manoma, jog Kūčių naktį aplankiusiems sapnams lemta greitai išsipildyti. Jei galvoje sukasi mintys apie meilę, tikėtina, jog sapne ir apsilankys būsimas mylimasis. Tiesa, norint sustiprinti burtus, prieš miegą derėtų plaukus išsišukuoti šukomis ir šias pasidėti po pagalve.
  • Obuolys. Nulupus kuo ilgesnę obuolių žievę, meskite šią per petį ir pabandykite nuspręsti, kokią formą pastaroji sudaro. Tai ir bus pirmoji mylimojo vardo raidė.

Nieko tokio, jei šventiniai burtai, etnografijoje turintys mistinę reikšmę, sukels šypseną jais užsiiminėjant. Tai gali tapti savotiška pramoga, suvienijančia šeima ir suteikiančia šventei tam tikro išskirtinumo. Aišku, kaip į kalėdinius burtus bežiūrėsime, šių praktikavimas prisidės prie etninių tradicijų puoselėjimo bei šių perdavimo kitoms kartoms.