Laisvalaikis

4 faktai iš įdomios žvakių istorijos

Kas galėjo pagalvoti, kad žvakės turi tokią įdomią ir spalvingą istoriją? Jei iki šiol žvakėmis nesidomėjote ir apie jas šią akimirką negalėtumėte pasakyti nei vieno fakto, tačiau žvakės jūsų būsto interjere užima pakankamai svarbią vietą, kodėl gi iš arčiau nepažvelgus į įdomią žvakių istoriją?

Galbūt iki šiol žvakes deginote neteisingai

Nustebote? Taip, tikriausiai tai darėte neteisingai, tačiau galite būti tikri, kad esate ne vieni. Prie žvakių paprastai nepridedamos instrukcijos, o jos atrodo pakankamai paprastos, kad žvakes būtų galima naudoti ir be instrukcijos. Tačiau yra vienas žingsnis, kurį turite atlikti uždegdami naują žvakę.

Svarbus yra pirmasis degimas, kurį reikia atlikti teisingai. Žvakę reikia palikti degti tol, kol visas viršutinis sluoksnis išsilydys. Taip išvengsite vadinamojo tunelio, kai liepsna dega per žvakės vidurį, o išorinis vaškas lieka nepaliestas.

Jei žvakė dega tuneliu, ją vis dar galima išsaugoti

Nepulkite į paniką! Jei žvakė pradėjo degti tuneliu, ją vis dar galima išsaugoti. Įdėkite ją į stiklainį ar panašų indą, kuris gali atlaikyti aukštą temperatūrą ir praleisti šilumą. Tada išorinę žvakės dalį apvyniokite folija, beveik uždengdami viršų. Palikite vietos, kur yra dagtis. Taip daugiau šilumos pasiskirstys į išorinį žvakės sluoksnį, todėl ji greičiau ištirps.

Nepamirškite, kad žvakė turi degti tol, kol išorinis vaškas bus viename lygyje su vidine šerdimi. Paprastai tai užtrunka kelias valandas. Papildomai tikrinkite kas tam tikrą laiką. Kai tai padarysite, tunelio nebeliks, ir turėsite puikią žvakę.

Žvakės pasižymi ypatingai sena istorija

Ar žinojote, kad žvakės buvo naudojamos dar Kleopatros laikais? Nors vėliau nafta tapo labiausiai naudojamu ingredientu žvakėms gaminti, iš pradžių žvakės buvo gaminamos iš gyvūnų riebalų, o vėliau – iš bičių vaško. O taip pat, ar buvote girdėję, kad žvakės buvo naudotos ir švenčiant graikų deivės Artemidės gimimą, nes buvo manoma, kad liepsna simbolizuoja mėnulio šviesos švytėjimą. Ir būtent taip gimė gimtadienio tortas, kuomet žvakutės buvo pateiktos ant šių kepinių.

Sunkmečiu žvakės buvo maisto pakaitalu

Kadangi pirmosios žvakės buvo gaminamos iš karvių taukų ir bičių vaško, teoriškai jos buvo valgomos. Istorijoje dažnai pasitaikydavo didelio bado laikotarpių, kai badaudavo ištisos tautos. Esant mažiau išvystytoms drėkinimo sistemoms ir įrangai, žemdirbystė buvo daug labiau pažeidžiama gamtos stichijų. Kai prastas derlius susidurdavo su menka prekyba arba jos visai nebūdavo, žmonėms vos užtekdavo maisto.

Natūralu, kad žmonės ieškojo kitų šaltinių. Todėl badmečiu vietoj maisto buvo vagiamos žvakės. Ir, žinoma, nors dauguma šiuolaikinių žvakių yra visiškai natūralios, nerekomenduojama jų valgyti! Nors žvakių valgymo laikai jau seniai praėjo, jos vis tiek veikia mūsų apetitą. Įdomu, kaip? Per kvapą. Todėl galbūt kitą kartą norėsite apsvarstyti kvapiosios žvakės uždegimą valgio metu?

Daugiau: Paraffinum