Gyvenimo būdas

20 ekologiškų pasirinkimų, padėsiančių išsaugoti mūsų planetą

Su kiekvienais metais mes vis dažniau girdime apie klimato kaitą, didėjantį šiltnamio efektą, sparčiai kylančią vidutinę metinę temperatūrą, ozono sluoksnio plonėjimą ir didžiulę neigiamą įtaką, kurią tam turi įvairios pramonės šakos ir žmonių kasdien priimami sprendimai. Todėl norint prisidėti prie mūsų žemės išsaugojimo, galime pasitelkti ne vieną sprendimą – ekologiškas pasirinkimas slypi visur, kur tik pažvelgsime.

  1. Pradėkite kompostuoti – tai ypač naudinga, jei jūs auginate įvairias daržoves, vaisius ar kitus augalus.
  2. Pradėkite užsiimti bitininkyste. Ar žinojote, kad be bičių mūsų planeta išliktų tik 60 metų?! Ką jau kalbėti apie didžiulę medaus naudą mūsų sveikatai.
  3. Drabužius džiovinkite ant radiatorių ar lauko virvės (taip, tai vis dar veikia!) – tokiu būdu sutaupysite daugiau elektros energijos nei tuo atveju, jei pasitelktumėte džiovyklę.
  4. Savo automobilį vairuokite lėčiau. Važiuojant 80 km per valandą greičiu jūsų automobilis suvartoja apytiksliai 25% mažiau degalų nei tuomet, kai važiuojate 110 km/h.
  5. Naudodami skalbimo mašiną, joje skalbkite gamintojų nustatytą skalbinių kiekį – vietoje to, kad skalbtumėte vos keletą drabužių. Tai sutaupys daugiau elektros energijos ir vandens.
  6. Vietoje karštos vonios pasirinkite vėsesnį dušą. Tai ne tik padės sutaupyti daugiau vandens, tačiau taip pat padės sustiprinti ir jūsų imuninę sistemą.
  7. Stikliniai šiaudeliai gali pakeisti jūsų reguliariai naudojamus plastikinius šiaudelius. Tik pagalvokite, kaip tokiu paprastu būdu reikšmingai prisidėsite prie mus supančios aplinkos išsaugojimo!
  8. Pagaminto ir nesuvartoto maisto laikymui naudokite tam skirtas daugkartines dėžutes ir pamirškite apie plastikinius maišelius.
  9. Jei mėgstate pirkti kavą išsinešimui ir tai yra tapę jūsų kasdienės rutinos dalimi – jums praverstų daugkartiniai termo puodeliai.
  10. Jei perkate naujus buitinės technikos prietaisus, didelį dėmesį skirkite jų energijos vartojimo efektyvumui, būdami tikri, kad jie suvartos gerokai mažiau elektros energijos nei jūsų iki šiol naudota buitinė technika.
  11. Stiklo indai gali labai veiksmingai pakeisti plastikinius indus. Ir net jei niekuomet nemėgote plauti indų, manydami, kad plastikiniai indai sutaupo daugybę jūsų laiko – pagalvokite, kaip tokie jūsų sprendimai sutrumpina mūsų žemės laiką!
  12. Vietoje įprastinių lempučių pradėkite naudoti LED lemputes, kurios suvartoja mažiau elektros energijos ir gali jums tarnauti metų metus.
  13. Į darbą kasdien galite keliauti dviračiu arba elektriniu paspirtuku – palikus savo automobilį namuose, tokiu būdu jūs ne tik sumažinsite į aplinką išmetamo anglies dioksido kiekį, tačiau taip pat kvėpuosite grynu oru ir išvengsite didelių transporto priemonių spūsčių, kurios didmiesčiuose yra tiesiog nepakeliamos.
  14. Jei mėgstate skaityti, knygas rinkitės bibliotekose, o ne knygynuose.
  15. Vartokite daugiau natūralių ir ekologiškų maisto produktų, kurie yra užauginti ir pagaminti vietinių ūkininkų, arba pradėkite patys užsiimti ekologiniu ūkininkavimu.
  16. Rūšiuokite savo atliekas – net jei manote, kad tai laiko švaistymas, galite būti tikri, kad tokiu būdu sulėtinsite klimato kaitą. Jei dar neturite – rūšiavimo konteineriai turėtų kuo greičiau atsidurti svarbių pirkinių namams sąraše.
  17. Naudokite mažiau buitinių cheminių priemonių, kurios turi ne tik didelį neigiamą poveikį aplinkai, tačiau ir jūsų sveikatai.
  18. Jei į darbą kasdien vykstate automobiliu, pavėžėkite ir savo kolegas – taip sumažinsite išmetamo anglies dioksido kiekį.
  19. Nebenaudokite plastikinių maišelių – vietoje to, rinkitės popierinius arba daugkartinius iš natūralaus audinio pagamintus maišelius.
  20. Einant apsipirkti, vietoj plastiko, rankinėje turėtų atsirasti pirkinių krepšys iš tekstilės.
  21. Vietoje to, kad vandenį gertumėte iš plastikinių buteliukų, rinkitės vandenį iš krano, naudokite daugkartinio naudojimo butelius ir puodelius.

Kiekvienas priimtas sprendimas, tarsi lašas po lašo, keičia įpročius, įkvepia kitus žmones ir padeda saugoti mūsų aplinką.